Strefa Ucznia

7 cech idealnego lektora, czyli jak wybrać nauczyciela dla siebie

Znalezienie odpowiedniego lektora, który zostanie naszym przewodnikiem po meandrach języka obcego, to nie lada wyzwanie i z pewnością zgodzi się ze mną każdy, kto próbował to zrobić przynajmniej raz. Jeżeli właśnie podjąłeś największy wysiłek, czyli wstałeś z kanapy i postanowiłeś wziąć się wreszcie za swój angielski, to mam dobrą wiadomość – najtrudniejsze już za Tobą:) Teraz potrzebujesz tylko odpowiedniej osoby, która mądrze pokieruje Twoim rozwojem językowym i pomoże zrealizować marzenia o swobodnej komunikacji w języku Shakespeare’a. Wbrew pozorom, może się to okazać trudniejsze niż przypuszczasz, dlatego poniżej znajdziesz listę cech, na które moim zdaniem powinieneś zwrócić uwagę rozglądając się za lektorem dla siebie.

Niezależnie od tego, czy szukasz polskiego nauczyciela, czy native-speakera mam nadzieję, że to zestawienie będzie dla Ciebie drogowskazem i pomoże wybrać kogoś, komu będziesz mógł w pełni zaufać i kto pomoże Ci osiągnąć Twoje językowe cele.

Kierując się tym zestawieniem możesz mieć pewność, że ryzyko popełnienia błędu będzie minimalne i że bez obaw będziesz mógł oddać się pod skrzydła osoby, która te wszystkie cechy (lub większość z nich) prezentuje.

Dobry lektor jest kompetentny

Niby oczywiste, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Pamiętaj, że to lektor jest niejako Twoją skarbnicą wiedzy i pierwszym punktem odniesienia w przypadku jakichkolwiek wątpliwości podczas zajęć. Lektor musi więc posiadać wystarczające kompetencje w zakresie znajomości gramatyki i słownictwa, aby móc prowadzić zajęcia na Twoim poziomie zaawansowania. Jeśli Twój nauczyciel regularnie sprawia wrażenie zagubionego i nie zna odpowiedzi na większość zadawanych mu pytań – czas poszukać kogoś innego.

stack-of-books-1001655_1280

Dobry lektor ma kwalifikacje

Nie ma zmiłuj – muszą być. Kwalifikacje mogą być różne (dyplomy filologii, kursy metodyczne, dyplom CELTA lub DELTA, studia w kraju anglojęzycznym lub jakakolwiek kombinacja tychże), ale najważniejsze, aby jasno pokazywały, że uczenie języka angielskiego, to był świadomy wybór i przemyślana ścieżka kariery, a nie przypadek. Wybierając native-speakera bądź wyjątkowo czujny, zwłaszcza jeśli jesteś na zaawansowanym poziomie, potrzebujesz wsparcia jeśli chodzi o gramatykę lub przygotowujesz się do egzaminu językowego. Native-speaker będzie genialnym źródłem słownictwa i kultury danego kraju anglojęzycznego, ale bez przygotowania metodycznego może mieć kłopoty z wyjaśnieniem Ci bardziej skomplikowanych struktur gramatycznych.

Dobry lektor ma doświadczenie

Zwykle im większe – tym lepiej. Z drugiej strony nie oznacza to, że z marszu powinieneś rezygnować z nauki u lektorów z mniejszym doświadczeniem. Zdarza się, że tacy nauczyciele mają więcej entuzjazmu, świeższe spojrzenie i mogą być bardziej otwarci na niestandardowe metody niż starzy wyjadacze.

Dobry lektor jest profesjonalny

Nie strzela focha na zajęciach, panuje nad emocjami i nie wchodzi w niepotrzebne konflikty ze swoimi słuchaczami. Starannie przygotowuje zajęcia pod kątem merytorycznym, dzięki czemu wiesz, że Twoja nauka zmierza w konkretnym celu. Jeżeli Twój lektor często wygląda podczas zajęć tak, jakby nie wiedział co robi, to najwyższa pora, aby zapaliła Ci się w głowie czerwona lampka. Chaos i dezorganizacja są przeciwnikami efektywnej nauki. Trener Języka Angielskiego nie lubi chaosu. Bądź jak Trener Języka Angielskiego:)

people-office-group-team

Dobry lektor jest pasjonatem

Lektor – pasjonat czerpie niewypowiedzianą przyjemność z dzielenia się ze słuchaczami swoją wiedzą. Taka osoba dużo łatwiej zachęci Cię do nauki i poświęci więcej czasu na to, żeby zajęcia Ci się podobały, niezależnie od tego czy odbywają się w grupie czy indywidualnie. Lektor, który autentycznie interesuje się nie tylko językiem samym w sobie, ale również kulturą i obyczajami danego kraju zawsze będzie stanowił dla Ciebie ciekawsze źródło wiedzy. Niewykluczone, że jego pasja również i Tobie się udzieli, co będzie miało zbawienny wpływ na Twoją motywację.

Dobry lektor jest elastyczny

Nie będzie na siłę forsował materiałów, które Ci z jakiegoś powodu nie pasują i nie będzie zmuszał do ćwiczeń, które Cię nudzą. Zamiast tego znajdzie odpowiednią dla Ciebie metodę i angażujące materiały, po to abyś mógł jak najwięcej skorzystać z lekcji. Nie będzie też miał nic przeciwko, kiedy sam zaproponujesz temat zajęć, z chęcią zrezygnuje też z zaplanowanej lekcji, aby pomóc Ci w czymś nie cierpiącym zwłoki – np. napisaniu maila do szefa.

Dobry lektor jest zaangażowany

Lektor, który szczerze lubi pracę z ludźmi kreuje swobodną i przyjazną atmosferę podczas zajęć, która w naturalny sposób sprzyja nauce. Praca z lektorem, który nie wykazuje entuzjazmu jest dużo mniej przyjemna i efektywna.  Jeżeli więc po lekcji czujesz się nieswojo lub po prostu źle, nie ma sensu kontynuować współpracy.

fathers-day-2135265_1920

Przeczytałeś powyższe punkty i wydaje Ci się, że wszystkie są jakieś takie…ogólnikowe? Słusznie Ci się wydaje! Myślę, że wymienione cechy są na tyle uniwersalne, że mogą stanowić punkt odniesienia w przypadku nauczania jakiegokolwiek języka obcego. Celowo nie wspominam tu również o konkretnych metodach nauczania czy materiałach – każdy lektor stosuje bowiem inne i tylko Ty możesz zadecydować, czy Ci pasują.

Na koniec mam jeszcze jedną radę. Nie zapominaj o pierwszym wrażeniu, które nie jest bez znaczenia. Jeżeli pierwsze zajęcia z jakiegoś powodu nie przypadły Ci do gustu  i czujesz, że to nie to – szukaj dalej. W końcu na szali kładziesz swój językowy rozwój, a tym nie powinno się szastać bez zastanowienia:)

Ciekawi mnie, jakie są Wasze doświadczenia z lektorami angielskiego lub innych języków obcych. Dopisalibyście jakąś cechę do mojej listy?