Własny biznes

Jak pozyskać klientów prowadząc własną działalność

Rynek szkoleń językowych jest już od wielu lat bardzo konkurencyjny. Kilka lat temu Polskę ogarnął niemal szał na uczenie się języków obcych, w szczególności zaś angielskiego i w konsekwencji nowe szkoły zaczęły powstawać jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Wystarczy przejść się po centrum Warszawy, aby po kilkunastu minutach wylądować ze stertą ulotek w ręku reklamujących „najtańsze kursy w mieście”. Jeżeli ktoś z Was prowadzi działalność gospodarczą tak jak ja i w dłuższej perspektywie chciałby uczyć głównie lub wyłącznie klientów prywatnych, to musi liczyć się z tym, że konkurencja na rynku jest wyjątkowo duża. Jak więc zainteresować słuchaczy swoją ofertą i zatrzymać ich na dłużej? Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych przez mnie sposobów na to, jak z powodzeniem zbudować siatkę klientów i jak wyróżnić się z tłumu ofert dostępnych na rynku.

  1. Zainwestuj w stronę internetową

Profesjonalna strona internetowa to absolutna podstawa i pierwszy krok jeśli chodzi o prezentację Twojej oferty potencjalnym klientom. Według mnie zdecydowanie warto zainwestować w taką stronę już na początku działalności. Oczywiście nie jest to mały wydatek, gdyż ceny zaczynają się mniej więcej od 1500 zł w zależności od stopnia skomplikowania projektu i ilości podstron, ale mimo to uważam, że jest to narzędzie niezbędne w pracy lektora, zwłaszcza jeśli działa na własną rękę. Możesz też stworzyć taką stronę samemu, korzystając z darmowego kreatora np. Wix lub Weebly. Własna strona internetowa to profesjonalna wizytówka w internecie i jako taka powinna zawierać kilka istotnych informacji, a więc przede wszystkim:

  • kilka słów o Tobie i Twoim doświadczeniu

  • informacje o ofercie, rodzajach zajęć, metodzie nauczania

  • cennik (opcjonalnie)

  • dane kontaktowe

  • ewentualne opinie „zadowolonych słuchaczy” lub firm „które Ci zaufały”

Jeżeli chodzi o szatę graficzną, to według mnie jest ona również dość istotna. Ważne, aby projekt był wizualnie atrakcyjny i przykuwający uwagę, a jednocześnie klarowny i profesjonalny. Ponieważ w internecie panuje naprawdę duża konkurencja, posiadając ładnie zaprojektowaną stronę automatycznie zwiększamy swoje szanse na przebicie się ze swoją ofertą. Niestety w dzisiejszych czasach nawet najlepsza propozycja może zostać niezauważona, jeżeli przedstawiona będzie w mało atrakcyjny sposób, dlatego warto o tym pamiętać. Ja jestem bardzo zadowolona z działania mojej strony i gdybym miała wymienić czynnik, który pomógł mi w pozyskiwaniu klientów najbardziej, to byłaby to właśnie ona: www.beatatopolska.pl. Jeżeli chodzi o opinie słuchaczy, to również wielokrotnie spotkałam się z opiniami, że wybrali moją ofertę m. in. dlatego, że strona przykuła ich uwagę czy np. prezentowała się lepiej niż strony konkurencji. A więc tak czy inaczej – punkt dla mnie:)

  1. Załóż fanpage na Facebooku

Jeżeli prowadzisz działalność językową i nie masz jeszcze konta na Facebooku, to najwyższy czas to zmienić! To jeden z najlepszych sposobów na to, aby przekonać do siebie potencjalnych klientów. Strona internetowa, to oficjalna prezentacja oferty, podczas gdy fanpage na Facebooku pokazuje Twoją osobowość, zainteresowania, pasję do języka czy nauczania w ogóle oraz daje szansę na bezpośredni kontakt ze słuchaczami – zarówno tymi, których już masz, jak i zupełnie nowymi. To również możliwość poznania ludzi z branży i wymienianie się doświadczeniami z innymi lektorami prowadzącymi podobną działalność. Fanpage spełnia dodatkowo jeszcze jedną bardzo ważną rolę – daje Ci wiarygodność i sprawia, że zza zdjęcia wyłania się lektor „z krwi i kości”, do którego można napisać, o coś zapytać itd. Takiej osobie po prostu łatwiej zaufać. Po prawie dwóch latach prowadzenia mojego fanpage’a mogę śmiało powiedzieć, że bardzo mi pomógł jeśli chodzi zdobywanie klientów – kilka osób, które uczę do dziś skontaktowało się ze mną właśnie w ten sposób i nie kryło, że to właśnie pozytywne opinie innych słuchaczy na Facebooku pozwoliły im na podjęcie ostatecznej decyzji.

  1. Wydrukuj wizytówki i promuj marketing szeptany

Posiadanie profesjonalnej wizytówki również zwiększa szanse na zdobycie klientów. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja, aby zaprezentować komuś swoje usługi. W takich chwilach warto mieć w portfelu kilka wizytówek ze swoimi danymi kontaktowymi, żeby w razie czego móc je komuś wręczyć. Dobrze, jeśli wizytówki są spójne z projektem strony – stwarza to bardziej profesjonalny image.

Jeśli chodzi o marketing szeptany, to nie ma chyba lepszej rekomendacji niż ta wystawiona przez zadowolonego słuchacza:) Pozyskiwanie klientów z polecenia jest chyba najłatwiejsze, dlatego warto pracować nad swoją ofertą, dbać o tych słuchaczy, których już mamy, aby mogli polecać nas innym. Pracując nad swoimi lekcjami pracujesz jednocześnie na swoją markę i renomę, która w dłuższej perspektywie przysporzy Ci klientów. Możesz też poprosić swoich słuchaczy, aby rozdali Twoje wizytówki np. wśród swoich znajomych.

  1. Postaw na najbliższą okolicę

Nie ma co się oszukiwać – jednym z najczęstszych kryteriów branych pod uwagę podczas wyboru kursu językowego jest dogodna lokalizacja. Im bliżej ktoś ma na zajęcia, tym bardziej prawdopodobne, że z nich nie zrezygnuje. Oczywiście zdarzało mi się uczyć słuchaczy dojeżdżających spod Warszawy lub z dzielnic po drugiej stronie miasta, ale najczęściej wykruszali się już po kilku miesiącach. Tracenie czasu na dojazdy po prostu nie ma sensu więc lepiej zastanowić się nad promocją naszych usług w najbliższym otoczeniu – w dzielnicy czy na osiedlu. W moim przypadku zdecydowana większość słuchaczy mieszka w mojej okolicy lub bardzo niedaleko, część z nich ma do mnie również po drodze z pracy. Jak pozyskać takich klientów? Poza stroną internetową, gdzie można dodać mapkę w celu ułatwienia lokalizacji, to polecam ogłoszenie na forum mieszkańców lub wydrukowanie ulotek i wrzucenie ich mieszkańcom osiedla do skrzynek. Oba sposoby są przeze mnie sprawdzone i z powodzeniem funkcjonowały do momentu, kiedy moja strona zaczęła działać w sieci. Jeżeli ktoś zastanawia się nad podjęciem nauki angielskiego, to informacja, że będzie musiał co najwyżej zmienić klatkę, żeby dojść na zajęcia na pewno go zachęci;)

  1. Zacznij pisać bloga

Ostatni punkt na liście, to oczywiście tylko propozycja. Jeżeli masz coś ciekawego do powiedzenia – powiedz to w sieci i promuj w ten sposób siebie i swoje usługi. Pokaż innym, że jesteś godny zaufania, wiesz jak uczyć i co najważniejsze – masz na to pomysł:) Blog to również sposób na rozwijanie swoich własnych pasji, zwłaszcza jeśli lubisz pisać, oraz na rozwijanie pasji do języka wśród Twoich słuchaczy. Poza tym blogowanie przynosi niesamowitą frajdę:)

Na samym końcu chciałabym odnieść się do serwisów z korepetycjami, których celowo zabrakło na liście powyżej. Uważam, że przedstawianie swojej oferty na tego typu stronach nie ma większego sensu – konkurencja jest duża, a spora część ogłoszeń oferuje ceny, które są rażąco niskie. W polu, w którym mamy do dyspozycji tylko określoną ilość znaków, też ciężko zmieścić całą ofertę i w rezultacie klient skłonny będzie wybrać najtańszą opcję, co nie znaczy oczywiście, że najlepszą (czyli naszą:D)

Mam nadzieję, że moje pomysły pomogą Wam zainteresować klientów Waszymi zajęciami. Jeżeli Wy również prowadzicie jednoosobową działalność gospodarczą i macie jakieś inne sprawdzone sposoby na przyciągnięcie klienta, o których nie wspomniałam powyżej, to dajcie mi proszę znać na dole w komentarzach.