Inspiracje

Moje postanowienia noworoczne na 2016

Początek roku już za nami, a więc część z Was prawdopodobnie wdraża w życie swoje postanowienia noworoczne. Nigdy nie byłam zagorzałą fanka spisywania tego typu listy, bo prędzej czy później lądowała gdzieś na dnie szuflady kompletnie zapomniana. W tym roku jednak będzie inaczej, a to z bardzo prostej przyczyny – teraz mam bloga:) A więc wszystkie spisane poniżej postanowienia na zawsze pozostaną w blogosferze i będą mi przypominać o tym, jakie pomysły na 2016 kłębiły się w mojej głowie na początku roku.

Większość postanowień dotyczy oczywiście rozwoju zawodowego, mojego warsztatu lektorskiego oraz planowania zajęć. Jeżeli również i Wy drodzy Nauczyciele i Słuchacze robicie podobne zestawienie na początku każdego roku, to możecie śmiało podsuwać mi swoje pomysły – w końcu co kilka głów, to nie jedna:)

1. Poświęcę więcej czasu na bloga

W zeszłym roku odkryłam, jak wielką przyjemność sprawia mi blogowanie i interakcja z Czytelnikami:) Staram się wrzucać posty o różnorodnej tematyce, przydatne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz opracowywać gotowe lekcje. Wasz pozytywny odbiór zawsze niezmiernie mnie cieszy i motywuje do pracy, jednak niełatwo jest pogodzić pracę nad blogiem i materiałami autorskimi z codzienną pracą trenera językowego. W tym roku mam zamiar przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na pracę wyłącznie nad blogiem oraz starać się pisać posty z wyprzedzeniem, co póki co zdarzało się raczej sporadycznie.

2. Ustalę harmonogram publikowania postów na Facebooku

Na moim fanpage’u codziennie przybywa fanów, z czego bardzo się cieszę, ale najwięcej „lajków” zdecydowanie przybywa wtedy, kiedy publikuję nowe treści. Starałam się, aby przerwy nie były zbyt długie, ale mimo wszystko zdarzały się kilkudniowe „zastoje”, co odbijało się negatywnie na zainteresowaniu stroną. Ostatnio bardzo spodobał mi się pomysł, który zobaczyłam na fanpage’u u Joanny Ceplin. Jej plan dotyczący systematyzacji publikowania treści w social media wydaje mi się bardzo przejrzysty i mam zamiar sama sobie taki rozpisać na najbliższe tygodnie.

3. Zaprenumeruję Business English Magazine oraz English Matters

Z czystego lenistwa i oszczędności:) Często korzystam z tekstów tam publikowanych i takie rozwiązanie wydaje mi się wygodne. W sumie zastanawiam się, dlaczego do tej pory tego nie zrobiłam…

4. Będę brała udział w szkoleniach i konferencjach branżowych

2015 był dla mnie rokiem wytężonej pracy ze względu na studia podyplomowe. W związku z tym jeden lub dwa weekendy w miesiącu miałam regularnie wypełnione warsztatami, pracami domowymi i nauką na bieżąco. W okresie wiosennym ominęło mnie niestety sporo ciekawych eventów, bo albo spóźniłam się z rejestracją, albo dokładnie w tym czasie wypadał zjazd na uczelni, albo jeszcze coś innego. W tym roku wydarzenia branżowe będą dla mnie priorytetowe, zwłaszcza, że pracując na własny rachunek czuję, że przydałby mi się bardziej intensywny networking.

5. Wprowadzę na lekcji jakąś nową technologię w każdym kolejnym miesiącu

W pracy lektora języków obcych bardzo łatwo o rutynę i powtarzalność. Sama wiem, że czasem po prostu łatwiej uciec się do utartych schematów i bezpiecznych rozwiązań, bo to duża oszczędność czasu. Z drugiej strony uwielbiam ten moment, kiedy wiem, że moi słuchacze są zaintrygowani i ich cała uwaga skupiona jest na tym, co się za chwilę wydarzy, bo nie mogą tego przewidzieć:) Dlatego pomysł z wykorzystaniem czegoś totalnie nowego w każdym miesiącu powinien pomóc walczyć z przyzwyczajeniami i pobudzać kreatywność – zarówno moją, jak i moich słuchaczy. Świetnym źródłem inspiracji są dla mnie zawsze nowinki od Anny Popławskiej lub te, z fanpage’a Free Technology for Teachers.

6. Napiszę e-booka

To chyba moje najbardziej złożone i czasochłonne postanowienie:) Codziennie pracując nad planowaniem i opracowywaniem lekcji dla moich słuchaczy, doszłam do wniosku, że warto zebrać te wszystkie pomysły w jedną, przystępną całość i w formie e-booka upowszechnić na blogu. Wiem już z grubsza, co chciałabym w nim zawrzeć, ale wciąż myślę nad sposobem przekazania tych treści tak, aby były bardzo czytelne zawłaszcza dla początkujących lektorów, do których przede wszystkim chciałabym skierować tego e-booka.

7. Zgłębię ideę minimalizmu

W ostatnich miesiącach stałam się ogromną zwolenniczką idei “mniej znaczy więcej”. Najpierw zachwycił mnie pomysł organizacji minimalistycznej garderoby, a później powoli zaczęłam wcielać w życie kolejne zasady. To powolny proces, ale muszę przyznać, że wyzwolenie się z pęt konsumpcjonizmu nawet w niewielkim stopniu, kompulsywnego kupowania i ciągłego nienasycenia podziałało na mnie niezwykle uspokajająco. Każdemu polecam jeśli czuje, że przytłacza go codzienny natłok spraw i rzeczy, które go otaczają. Dla zainteresowanych tematem polecam blogi Simplicite oraz Minimalplan.

8. Zaplanuję kolejną Podróż Życia

W tym roku czeka mnie spełnienie jednego z moich marzeń – podróż do Japonii:) Wprost odliczam dni, które pozostały do wyjazdu (96!) i już nie mogę się doczekać, kiedy pierwszy raz spróbuję gorącego ramen w którejś z Tokijskich knajp:) Uwielbiam robić zdjęcia, a podczas podróży to już szczególnie i planuję naprawdę obszerną fotorelację z tego wyjazdu, którą na pewno podzielę się na blogu oraz Instagramie.

9. Założę swój kanał na YouTube

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem założenia kanału na YT, ale wciąż nie miałam czasu, żeby się tym tak na serio zająć. Taki kanał byłby przede wszystkim uzupełnieniem tego bloga – niektóre rzeczy po prostu łatwiej opowiedzieć niż o nich napisać:) To samo tyczy się kwestii językowych – przedstawione w formie filmiku mogą stać się zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla odbiorcy. Mimo, że raczej nie należę do osób przesadnie wstydliwych czy małomównych, to jednak czuję niewielkie zahamowania przed pokazaniem się „w całej okazałości” szerszej widowni. Mam nadzieję, że to wkrótce minie i będę mogła przedstawić Wam mój pierwszy filmik już niebawem. A tak na marginesie, jakiego typu treści chcielibyście na takim kanale zobaczyć? Dajcie mi proszę znać w komentarzach na dole, jeżeli przyjdzie Wam coś do głowy:)

Naturalnie mam jeszcze kilka mniejszych planów w głowie, ale podchodzę do nich raczej na luzie. Być może uda mi się je zrealizować, być może nie i nie będę się zadręczać, jeżeli któryś się nie powiedzie. W każdym razie jednego jestem pewna: to będzie wspaniały rok! Czego Wam też serdecznie życzę!

A czy Wy też macie swoją listę noworocznych postanowień?Z chęcią poczytam, o tym czy też planujecie w jakiś sposób udoskonalić swój warsztat lektorski:)

Na zakończenie prezentuję odnośniki do wpisów, które w poprzednim roku cieszyły się wśród Was największym zainteresowaniem oraz zdjęcia, które najbardziej się spodobały na moim profilu na Instagramie.

Pomysł na konwersacje (Poziom B2/C1)

10 najlepszych stron do nauki angielskiego

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego

Gotowa lekcja: What makes people happy at work?

10 polskich slangowych wyrażeń po angielsku, które musisz znać

 

zestawienie